Prosinec 2013 THAI FIT NEWS | číslo 6   
Milí přátelé

čas vánočních svátků se blíží, a s ním radost a spokojenost ze vzájemného setkávání, obdarovávání a rodinné pospolitosti.

Jako každý rok, i letos chceme přispět k Vaší pohodě. Rádi Vás přivítáme v období předvánočního shonu v některém z našich studií u relaxující nebo hřejivé masáže. Ochotně Vám poradíme s výběrem dárku, pokud chcete někomu ve svém okolí dopřát zážitek s dotekem thajského tepla. A s upřímným poděkováním Vás i tento rok obdarujeme speciálním vánočním dárkem. Ten najdete, jako vždy, na konci tohoto newsletteru.


To Vám přeje

celý tým studia Thai Fit
Nakoukněte Thajsku pod pokličku: Slaví Thajci Vánoce?


Slaví i neslaví. Nebo lépe řečeno, slaví, ale jen kvůli zahraničním hostům, kteří do Thajska v této době přijíždějí. Křesťanský svátek se v téměř ryze buddhistické zemi projeví pouze v turistických oblastech Thajska. V nákupních centrech pak potkáte Santa Klause i sobi, na veřejných prostranstvích najdete i vánoční stromky. Pro našince ale v americkém stylu vyzdobených ulicích vyhřátých tropickým vzduchem většinou chybí betlémy i sníh.

Pro samotné Thajce je mnohem důležitější svátek Loi Krathong, který pro nás, Evropany, má své zvláštní kouzlo, plné romantiky a jemné krásy. Thajci při tomto svátku, kterému se také jinak říká „Festival světel“, uctívají Matku vod - Mae Khongkha. Jako poděkování za dostatek vody a mnohdy za celý uplynulý rok vypouštějí na vodní hladinu místních řek „krathongy“ – romantické lodičky, tradičně vyráběné z banánových listů, zdobené květinami a zapálenými svíčkami.

Ať už se účastníte tohoto svátku kdekoliv v Thajsku, spolehlivě na Vás jeho atmosféra dolehne svým nezapomenutelným kouzlem. Po setmění se místní říčky zaplní plovoucími zapálenými lodičkami, ulice ožijí svátečně naladěnými lidmi v tradičních krojích. Ve větších městech se svátek pak stává velkolepou podívanou plnou ohňostrojů, vypouštěných lampionů štěstí a společného setkávání. V Bangkoku plují po řece i alegorické lodě plné barev a světel.

Chcete-li se takového svátku účastnit, je třeba včas sledovat diář i nebe. Svátek Loi Krathong se totiž řídí buddhistickým kalendářem – slaví se při úplňku 12. lunárního měsíce, což v našem kalendáři vychází většinou již na měsíc listopad.

Přibližte si kouzelnou atmosfétu Thajska či dopřejte takový požitek svým blízkým prostřednictvím dárkového poukazu.


Bolesti v práci? 5 způsobů, jak se jich zbavit
Pokračujeme v našem seriálu o tom, jak se zbavit a jak předcházet bolestem způsobovaným dlouhým stáním nebo sezením.

1. Zlepšení návyků – držení těla, postoj

2. Ergonomie pracoviště

3. Prevence – cvičení

4. Jednorázová masáž – akutní problém

5. Preventivní dlouhodobé masáže

K tomu, abychom dosáhli vhodného držení našeho těla, tak jak jsme popsali v minulém vydání Thai Fit NEWS (ke stažení zde), je často zapotřebí přizpůsobit místo, u kterého dlouhodobě trávíme svůj pracovní nebo volný čas.
Samozřejmě do kategorie ergonomie našeho pracovního prostředí spadají různé prvky, od adekvátního osvětlení přes správnou vlhkost vzduchu až po tepelnou a zvukovou pohodu. Zde se ale zaměříme hlavně na ty činnosti a potřeby, které nás vedou k problémům s bolestivými zády, šíjí nebo končetin.

U počítače
Při kancelářské práci je klíčové správně rozvrhnout pracovní stůl a rozmístit jednotlivé potřebné pomůcky. Sedět bychom měli s rovnými zády, a to tak, aby úhly v koleni i v lokti byly 90°. Pozor si musíme dávat na to, abychom nevystrkovali bradu směrem k obrazovce nebo jinak nezatěžovali krční páteř, např. při psaní na papír nebo četbě dokumentů položených na pracovním stole.
Umístění monitoru „do strany“, tedy tak, že se díváme do boku, nikoliv přímo před sebe, je krajně nevhodné. Náš pohled by měl směřovat přímo před sebe, a tam se upírat na vrchní část monitoru. Také výběr myši a klávesnice by měl brát v potaz potřeby Vašich rukou. Ergonomičnost obojího se vyplatí – předcházíte tak totiž možným problémům s bolestmi šlach a kloubů v zápěstí v důsledku utiskování nervových drah nebo natahování šlach a vazů nepřirozeným pohybem. Možnou úlevu přinášejí například gelové podložky, primární je ale vždy úprava správného postavení ruky. Všimněte si, jak zápěstí vypadá bez zátěže, tedy mimo práci u počítače. Jak je dlaň otočená a jaký úhel přirozeně svírá se zbytkem paže. To je poloha, které bychom se měli snažit přibližovat i v případě práce s myší a klávesnicí.

V kuchyni nebo za pultem
Ergonomie v kuchyni nebo při práci vestoje u pultu se vyznačuje dvěma základními pravidly – správně nastavená výška pracovní kuchyňské desky či pultu a racionální rozložení kuchyňského nebo jiného zařízení tak, aby jednotlivé úkony byly pohybově co nejúspornější. Ani nad kuchyňskou linkou, ani nad dřezem, ani nad pultem bychom se neměli hrbit, zvláště nevhodné je prohnutí v oblasti bederní páteře. Pracovní deska by tak měla být ve výšce 5–10 cm pod úrovní ohnuté paže.

Při fyzicky náročné práci, ale třeba i při práci na zahradě
Používáme-li nástroje a nářadí, pak by takové pomůcky měly být navrhovány s ohledem na ergonomické potřeby. V češtině krásně říkáme „padlo mi to do ruky“.
Nicméně s ergonomií se pojí i další požadavky, např. na pohybové stereotypy při zdvihání těžkých břemen. Měli bychom používat celé tělo, případně svaly, které jsou na zátěž stavěné, nikoliv svaly páteře. Základní zásadou při zdvihání těžkého předmětu ze země je tedy to, že se k němu neohýbáme ani neskláníme, ale podřepneme. Při zvedání se snažíme udržet záda, krk i hlavu svisle. Zátěž tak zvedáme nikoliv pouhým zapojením svalů podél páteře, při čemž riskujeme například problémy s ploténkami, ale zapojením svalů nohou a hýždí.
Vánoční dárek se střípkem Thajska – od Vás i pro Vás

Jak se u nás stalo tradicí, opět jsme pro Vás připravili speciální předvánoční akci. Šířka dárkových poukazů, kterými můžete potěšit u vánočního stromečku své blízké a přátele, se nám krásně rozrostla. Zážitek plný relaxace a uvolnění v hodnotách 300, 600, 900, 1200 a 1800 Kč zahrnuje:
  • Tradiční thajskou masáž 30, 60, 90 nebo 120 min,
  • Romantickou masáž pro dva,
  • Zlatou olejovou masáž s pravým zlatem.
Dárkové poukazy lze libovolně kombinovat a zvolit si masáž v odpovídající hodnotě dle vlastního výběru. Zakoupit si můžete také poukaz v hodnotě 400 Kč na 60minutový pobyt v sauně ve studiu Thai Fit 3 studiu Thai Fit 3 v Petrské ulici.

A jaký dárek tu budeme mít pro Vás?
Nákupem dárkového poukazu pro někoho jiného Vás obdarujeme my. Za nákup* dárkového poukazu v hodnotě 300–600 Kč Vám nadělíme vonné tyčinky přibližující atmosféru ulic Bangkoku. Za nákup poukazů v hodnotě 900 – 1 200 Kč dostanete od nás difuzér. V případě, že nakoupíte dárkové poukazy v hodnotě 1 500 - 2 100 Kč, Vás obdarujeme originálním tělovým krémem a při nákupu dárkových poukazů v hodnotě od 2 400 Kč a výše od nás dostanete dárkový balíček.
*Platí pouze při osobním oběru dárkových poukazů na některé z našich poboček.

Kdo by nechtěl být obdarován, když hledá dárky pro jiné?

Dárkové poukazy můžete objednat na našich webových stránkách, nebo se přijít poradit o jejich výběru osobně. Více informací o dárkových poukazech na našich stránkách.

Těšíme se na Vás a Vaši další návštěvu.

THAI FIT NEWS je elektronický občasník vycházející přibližně jednou za 2 měsíce. Jeho prostřednictvím Vám přinášíme zajímavé tipy, rady, slevy a informace, které vycházejí z naší dlouhodobé praxe. Máte-li dotaz, hledáte-li odbornou radu, nebo Vás zajímá původ některé z masáží, napište nám. Téma zpracujeme do některého z dalších newsletterů. THAI FIT NEWS chceme vytvářet tak, abyste Vy z něj měli praktický užitek.

Pokud si nepřejete dostávat další praktické informace prostřednictvím THAI FIT NEWS, odhlaste se prosím zasláním odpovědi na e-mail newsletter@thaifit.cz. Do předmětu e-mailu napište prosím „ODHLÁSIT NEWSLETTER“.